10 Бер Офіс підтримки громадських ініціатив
Про проект
У березні 2017 року Славутицький міський голова Юрій Фомічев взяв участь робочій зустрічі «Місцеві ініціативи з етики управління та прозорості» в рамках тематичної програми «Зміцнення інституційних основ місцевого самоврядування» у м. Страсбурзі (Франція).
Ця ініціатива є частиною програмної співпраці (PCF) Європейського Cоюзу та Ради Європи на 2015-2017 роки в країнах Східного партнерства (Вірменія, Азербайджан, Грузія, Молдова, Україна і Білорусія). Дана програма реалізується Конгресом місцевих і регіональних влад Ради Європи (Конгрес) спільно з Генеральним директоратом з питань демократії.
Під час зустрічі відбулася церемонія підписання контракту про надання виконавчому комітету Славутицької міської ради гранту для реалізації проекту «Створення Офісу підтримки громадських ініціатив в м. Славутичі» на загальну суму 18 тис. євро.
Метою проекту є створення механізму взаємодії між органами місцевого самоврядування та громадськістю для поліпшення транспарентності щодо виконання етичних норм і контролю діючих етичних стандартів. Створення Офісу підтримки громадських ініціатив як управлінське рішення муніципалітету демонструє громадським організаціям готовність влади до діалогу та виконання етичних норм.
Одним з основних завдань Офісу є ребрендинг «Кодексу етики, честі, порядності, добросовісного та ефективного управління Славутицької територіальної громади», що був схвалений у 2007 році, шляхом його доопрацювання та внесення змін з урахуванням думки громадськості; а також створення організаційно-технічних умов для роботи постійно діючих громадських експертних груп (освіта, медицина, комунальне господарство тощо) щодо виконання етичних норм і контролю діючих етичних стандартів.
Цільовою аудиторією проекту є державні службовці, депутати міської ради, громадські організації, громадські активісти, члени Громадської ради про виконавчому комітеті, Громадської ради з розвитку міста, учні-члени молодіжних та дитячих самоврядних організацій (у т.ч. Молодіжна рада «Майбутнє Славутича»), що візьмуть участь у заходах навчальної програми «Дотримуємося Кодексу етики», у роботі постійно діючих громадських експертних груп тощо.
Основним координатором проекту у місті Славутичі є Комунальне підприємство «Агентство регіонального розвитку» Славутицької міської ради.
Довідково. У листопаді 2016 року Конгрес оголосив конкурс серед місцевих властей Вірменії, Грузії, Молдови та України на «Місцеві ініціативи з етики управління та прозорості». В рамках конкурсу були також організовані інформаційні сесії в кожній з країн, в тісній співпраці з національними асоціаціями місцевих та регіональних органів влади. За підсумками конкурсу, оцінювальна комісія, у складі якої були міжнародні та національні експерти в області етики і місцевого самоврядування, а також представники Конгресу, були відібрані 12 проектних пропозицій, серед яких й місто Славутич. Дані ініціативи, що відображають досвід накопичений в рамках програми, спрямовані на зміцнення прозорості та підзвітності місцевих органів влади в країнах-учасницях, а також на збільшення громадської участі в процесі прийняття рішення на місцевому рівні.
Сторінка Офісу у соціальній мережі фейсбук https://www.facebook.com/officeslavutych/
Офіс підтримки громадських ініціатив у місті Славутич – Офіс для кожного!
У Славутицькій міській територіальній громаді діють: Громадська рада з розвитку міста, Громадська рада при виконавчому комітеті, Молодіжна рада «Майбутнє Славутича», Рада підприємців при Славутицькому міському голові.
У 2017 році відкритий Офіс підтримки громадських ініціатив, що працює як коворкінг-відкритий майданчик для громадських організацій, активістів для обміну ідеями, проведення різноманітних громадських заходів для залучення громадськості до процесу прийняття рішень та впровадження процедур з громадської участі.
Демократія участі (демократія співучасті, партисипативна, демократія) – це такий вид демократії, який передбачає безпосередню участь членів територіальної громади в управлінні громадою, тобто у процесах підготовки, ухвалення управлінських рішень та контролю їх реалізації. Головною відмінною ознакою демократії участі є те, що участь особи в суспільних процесах має бути саме безпосередньою, тобто член громади (громадянин) бере участь в управлінні громадою (державою) не через когось (іншу уповноважену особу чи орган), а сам особисто через відповідні механізми участі. Демократія участі заснована на громадській участі, тобто на участі громадян (членів територіальної громади) у справах громади.
Механізми демократії участі: Статут територіальної громади, громадські слухання, загальні збори громадян, місцеві ініціативи. У м.Славутичі також діють такі інструменти як електронні консультації, місцеві петиції електронні звернення на сайті міської ради.
Механізм місцевої ініціативи – один з найбільш дієвих механізмів впливу громадян на місцеву раду. Суть механізму полягає у тому, що ініціативна група фактично самостійно готує проект рішення ради з певного питання і подає його у визначеному порядку на розгляд органу місцевого самоврядування.
Саме з метою реалізації місцевих ініціатив у місті Славутичі в 2017 році було створено Офіс підтримки громадських ініціатив. Команда Офісу працює як підрозділ відділу стратегічного розвитку КП «Агентство регіонального розвитку». Крім того, волонтерами проекту є члени громадської ради при виконавчому комітеті міста та багатьох міських громадських організацій. Завданням Офісу є підтримати та допомогти у релізації громадських ініціатива славутичан.
Навчальні та просвітницькі заходи Офісу. В Офісі проводяться семінари-тренінги для учнів-членів міських дитячих громадських організацій, де славутицькі школярі висловлюють свої думки щодо Кодексу етики, міркують про основні правила співіснування жителів міста. Зустрічі проходять в дружньому колі, у формі гри. Подібні заходи для славутицьких дітлахів проводяться у співпраці із закладами освіти та культури міста.
Проходять також семінари для різних категорій громадськості, де за допомогою інтерактивних методів та практичних завдань-вправ вдається почути думки кожного з учасників, щорічно загальна кількість учасників тренінгів складає близько 150 осіб.
Крім навчальних тренінгів проходять також й просвітницькі заходи для славутичан. Так, круглий стіл на тему «Кодекс етики для поліпшення відкритості влади» модерував депутат Київської обласної ради, мер міста Славутича у 1990 – 2015 роках Володимир Удовиченко.
Офіс для кожного! Серед основних досягненнями відкриття Офісу наступні:
- відкритий Офіс підтримки працює як окремий підрозділ відділу стратегічного розвитку та підтримки підприємництва Комунального підприємства «Агентство регіонального розвитку» Славутицької міської ради. Створені комфортні умови для проведення навчальних, консультативних, інформаційних та інших заходів для громадських організацій та активістів;
- створена навчальна програма «Дотримуємося Кодексу етики», проведені навчальні, консультативні та інші заходи;
- на постійній основі надається інформаційно-методична допомога відвідувачам Офісу підтримки, поширені інформаційно-просвітницькі матеріали;
- досвід міста Славутича презентований громадам Чернігівського та Київського регіону, на виконання попередніх партнерських домовленостей між владою Славутича та Європейською мережею ENTO (European Network Training Organisation for Local andRegionalAuthorities) у жовтні 2018 року в Славутичі відбулась ENTO Study Lab «Міста з перехідною економікою – моральне та фізичне відновлення», де був презентований досвід роботи Офісу для учасників заходу з Тетієва, Вознесенська, Немішаєве, Нетечинців (Україна), а також Грузії, Німеччини, Італії, Швейцарії, Франції, Бельгії, Литви, Хорватії;
- реалізуються ініціативи громадських організацій та громадських активістів щодо виконання етичних норм і контролю діючих етичних стандартів. На запит громадян здійснюється розробка «дорожніх карт» для реалізації їх ініціатив;
- проведений ребрендинг «Кодексу етики, честі, порядності, добросовісного та ефективного управління Славутицької територіальної громади», що був схвалений у 2007 році. Кодекс етики оновлений, внесені зміни з урахуванням думки громадськості.
Повсякденна діяльність Офісу у цифрах і фактах.
- Надається організаційно-технічна допомога громадським та іншим організаціям у проведенні нарад та заходів в Офісі підтримки громадських ініціатив. За п’ять років роботи Офісу проведено більше 500 заходів.
- Поширюється Кодекс етики, честі, порядності, добросовісного та ефективного управління Славутицької територіальної громади, здійснюється ознайомлення громади міста та гостей Славутича із друкованим примірником Кодексу етики, розповсюджено близько 400 примірників.
- Надається організаційно-технічна допомога у проведенні засідань громадської ради при виконавчому комітеті Славутицької міської ради. У календарному році проводиться близько 5-6 засідань.
- Надається організаційно-технічна допомога у реалізації програми Бюджет участі, готуються інформаційні повідомлення та статті до ЗМІ щодо ходу процесу Бюджету участі, надаються консультації авторам проектів-переможців, проводяться тематичні тренінги «Пишемо проекту Бюджету участі заявку без помилок», «Створюємо кошторис проекту», «Рекламна кампанія проекту Бюджету участі» тощо. Щорічно надається допомога у написанні орієнтовно 15 проектних заявок.
- Започатковані щорічні зустрічі громадських організацій та активістів міста Славутич у форматі «печа-куча». Під час проведення заходу громадські об’єднання розповідають про свою роботу, йде нетворкінг. Так, за сприяння Офісу підтримки були створені дві нові громадські організації.
- У співпраці з ГО «Асоціація «Ще не вечір» та на виконання міської цільової Програми «Третій вік: старість на радість» започаткований Міжнародний Фестиваль для людей поважного віку «GoldenFest». Програма фестивалю включає в себе творчі та спортивні змагання, до яких долучаються особи, віком старше 50 років.
- У співпраці з громадськими організаціями та Благодійним фондом «ЧАЕС. Славутич. Розвиток» проведяться благодійні заходи, реалізовано два проекти «Школа гідів» та «Школа волонтерів», надається організаційна підтримка у проведенні загальноміських подій, благодійний зборів, акцій.
- У 2017 році в Офісі підтримки започаткований і постійно діє проект «86: Кіноклуб» – кіноклуб, куди славутичани можуть завітати на безкоштовні покази сучасного українського та світового кіно.
- У 2022-2023 роках Офісом проводиться робота зі сприяння розвитку волонтерства у громаді, готується до схвалення міська Програма сприяння розвитку волонтерства Славутицької міської територіальної громади на 2023 рік.
Нині Офіс підтримки громадських ініціатив є відкритим майданчиком для планових та позапланових зустрічей представників влади (державних службовців, депутатів міської ради тощо) і громади (громадських організацій, громадських активістів тощо), що слугує формуванню інноваційних ідей щодо покращення життя громади, прийняттю конструктивних рішень щодо виконанням етичних стандартів, відкриває додаткові можливості для реалізації механізму підзвітності влади тощо.
Контактна інформація: Офіс підтримки громадських ініціатив знаходиться за адресою м.Славутич, Проспект Незалежності, 7 (БК «Енергія), ІІ поверх; телефон 2-10-90, адреса для листування slavutich.ofis@gmail.com; веб-сайт http://arr.in.ua/ Сторінка Офісу у соціальній мережі фейсбук https://www.facebook.com/officeslavutych/
Основні виконавці проекту: виконком Славутицької міської ради, КП «Агентство регіонального розвитку», ГО «Спілка керівників і роботодавців».
Документи проекту
Рішення виконавчого комітету Славутицької міської ради від 17.05.2017 № 242
Рішення виконавчого комітету Славутицької міської ради від 15.03.2017 № 124
Про роботу Офісу у 2017 – 2020 роках
Реалізовані проекти Бюджету участі
Матеріали соціологічних опитувань
Презентації до заходів проекту
15 важливих цитат: Дотримуємося Кодексу етики
Результати проекту “Створення Офісу підтримки громадських ініціатив”
Відеосюжети проекту (тренінг для школярів; тренінг для депутатів; тренінг для держслужбовців; тренінг для громадських активістів; стратегічна сесія; відкриття офісу, круглий стіл, презентація результатів проекту)
Цей документ було підготовлено зa фінансового сприяння спільного проекту Європейського Союзу та Ради Європи. Погляди, що викладено в цьому документі, жодним чином не відображають офіційну позицію Європейського Союзу або Ради Європи.