10 Лис ПАРТНЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ

ПАРТНЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ
СЛАВУТИЧ, ЛЮБЕЦЬКА ТА МИХАЙЛО-КОЦЮБИНСЬКА ГРОМАДИ КРОКУЮТЬ РАЗОМ
ЗА ПІДТРИМКИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ
Україна
Завдяки грантовому проєкту «План місцевого економічного розвитку: Славутич – драйвер росту відкритої та вільної економіки регіону» в межах Ініціативи ЄС M4EG «Мери за економічне зростання» на територіях двох областей України з’явилося нове партнерство громад міста Славутич (Київська область), Любецької та Михайло-Коцюбинської об’єднаних громад (63 громади Чернігівської області).
Розпочалося все 18 серпня 2018 року – на Замковій горі історичного Любеча, де в 1097 році проходив об’єднавчий з’їзд князів, голови громад підписали Меморандум про партнерство та співробітництво.
Співпраця громад розвивалася динамічно та ефективно: розроблено Концепцію соціально-економічного розвитку партнерських громад «Славутич-Чернігівський регіон», проведено спільні заходи, які згуртували представників громад для спільного вирішення питань соціально-економічного розвитку.
«Ми з Любецькою і Михайло-Коцюбинською громадами досить активно співпрацюємо з 2018 року, – розповідає Славутицький міський голова Юрій Фомічев. Спочатку Славутич став підписантом європейської ініціативи M4EG «Мери – за економічне зростання». Потім ми загітували наших сусідів для того, щоб вони також долучилися до цієї ініціативи. Кожна громада взяла на себе зобов’язання докладати максимум зусиль задля економічного розвитку. Саме в цьому наші спільні завдання – в економічному розвитку громад. З такою метою ми проводимо Дні популяризації економічного розвитку своїх громад, які стали родзинкою нашої співпраці, під час яких ми ділимося один з одним своїм досвідом, налагоджуємо бізнес-відносини, аналізуємо існуючі проблеми і намагаємося вирішити їх разом. За 2 роки нашої спільної діяльності ми провели більше 80 спільних заходів в сфері розвитку економіки, культури, освіти, спорту та туризму.
Підприємці з партнерських громад розпочали між собою комунікувати, співпрацювати та напрацьовувати спільні проєкти. В складний період пандемії COVID-19, ми створили Інтернет-ресурс для електронних продажів, куди увійшли й підприємці з партнерських громад, які мали змогу продавати свою продукцію онлайн. Також ми активно розробляємо та впроваджуємо нові проєкти. Цього року ми спільно брали участь у проєкті Асоціації міст України та U-LEAD з Європою щодо підвищення ефективності співробітництва територіальних громад та вибороли перемогу. Наразі працюємо в напрямку розвитку туризму в нашому регіоні, оскільки вбачаємо в цьому наявний потенціал у кожної з трьох громад. Славутич – місто, пов’язане з Чорнобильською АЕС, Любецька громада – історико-культурний край, Михайло-Коцюбинська громада – культурна спадщина та зелений туризм. Сьогодні, коли кордони багатьох країн закриті через пандемію COVID-19, і у нас є велика перевага для розвитку внутрішнього туризму. Ми не зупиняємось і крокуємо разом й надалі…»
«Розвиток малого та середнього бізнесу сьогодні є дуже важливим для громад, – говорить виконувачка обов’язків голови Михайло-Коцюбинської ОТГ Ніна Ворох – Адже це і робочі місця, і податки до бюджету громади. В рамках Меморандуму про партнерство ми разом провели форум підприємців і майстерню для підприємців «Як навчитися ефективно вести бізнес». Учні нашої гімназії розвивали навички підприємництва, щоб втілювати всі свої бізнес-задуми в життя. Нещодавно ми підписали новий меморандум про співпрацю зі Славутичем і Любечем у напрямку туризму. Головне, що у нас є потреба та бажання громад розвиватися й надалі разом».
«Завдяки співпраці та Дням економічної популяризації ми розвиваємо бізнес в нашій громаді, – розповідає голова Любецької ОТГ Сергій Пінчук. – Ми презентуємо друзям свою роботу, ділимося досвідом, розповідаємо, що ми робимо, щоб наша громада розвивалася, створювалися робочі місця, наповнювався бюджет і людям краще жилося. Колись в Любечі було шість величезних заводів, і це був багатий край. Потім все це було знищено, і на сьогодні нічого не лишилося від тих потужностей. І нині таких великих підприємств у нас немає. З одного боку, це й на краще, бо наразі у нас – найекологічніша громада в області. Є Дніпро, луги, ліси. З іншого боку – погано, бо ми втрачаємо гроші, які вони б могли приносити в бюджет громади. Тому сьогодні наша мета – активно розвивати малий і середній бізнес, і ми працюємо з нашими малими підприємцями, адже їм потрібна допомога, і головне – вони самі готові до роботи».
Регіональний менеджер проєкту ЄС Арина Старовойтова поділилася своїми враженнями від співпраці громад: «Ми були приємно вражені ентузіазмом та бажанням представників влади, бізнесу та громади наших партнерів в спільній роботі над економічним розвитком територій. Ми разом планували заходи, разом їх проводили, разом раділи за успіхи нашої молоді, вболівали за розроблені проєкти, навчалися, розмірковували над спільним майбутнім, де наші громади є економічно розвиненими, а мешканці громад заможними. Дуже багато було зроблено за 2 роки плідної співпраці, ми стали справжніми друзями й партнерами, такою собі поліською родиною, яка тільки разом крокує до свого кращого майбутнього. Славутич дуже радий, що ЄС надав таку унікальну можливість для наших громад».
В рамках проєкту ЄС запроваджено дієві механізми партнерства для стимулювання спільного економічного зростання партнерських громад на довгострокову перспективу, налагоджено бізнес-стосунки між підприємцями, створено умови для їх розвитку та розширено ринок збуту їх продукції. Просвітницькими бізнес-заходами охоплено декілька тисяч осіб – представників влади, бізнесу та громадськості, а також підвищено економічну свідомість у 4% населення партнерських громад.
Партнерство громад має довгострокові перспективи до розвитку.
Тож економічно зростаємо разом!

Залиште свій коментар